KREDYT MIESZKANIOWY
Szeroki zakres kredytowania - kredyt mieszkaniowy umożliwia zaspokojenie różnorodnych potrzeb mieszkaniowych Kredytobiorcy związanych między innymi z budową, zakupem, remontem, modernizacją budynków mieszkalnych oraz mieszkań a także na zakup działki budowlanej. Kredyt ten można również przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem.
KREDYTY MIESZKANIOWE HIPOTECZNE
Oferta Banku w zakresie kredytów zabezpieczonych hipotecznie składa się z kredytów oprocentowanych wg formuły:
KREDYTY Z OPROCENTOWANIEM ZMIENNYM
Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej i indywidualnie ustalonej marży. Stopą referencyjną jest stawka WIBOR 3M, której wysokość określana jest na 2 dni robocze przed końcem ostatniego miesiąca kwartału. Stopa referencyjna WIBOR 3M ustalana jest na okresy 3-miesięczne od pierwszego dnia kalendarzowego kwartału. Stopa oprocentowania kredytu zmienia się co kwartał.
KREDYTY Z OPROCENTOWANIEM STAŁYM PRZEZ 60 MIESIĘCY OD URUCHOMIENIA
Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed rynkowymi zmianami wskaźnika referencyjnego WIBOR możesz skorzystać z oferty z oprocentowaniem okresowo-stałym. Oferta taka oznacza, że przez 60 miesięcy od uruchomienia kredytu, oprocentowanie Twojego kredytu będzie stałe, następnie kredyt będzie oprocentowany wg formuły oprocentowania zmiennego, chyba że podejmiesz decyzję o kontynuacji oprocentowania w formule okresowo – stałej.
Możesz zmienić sposób oprocentowania, jeżeli:
W celu zapoznania się z bieżącą ofertę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem okresowo-stałym prosimy o kontakt z oddziałem Banku. Oferta – warunki cenowe kredytu zmieniają się co kwartał. Potwierdzeniem oferty cenowej dla pierwszego okresu oprocentowania okresowo-stałego kredytu jest wydany Formularz informacyjny.
RRSO do kredytu mieszkaniowego
Dla oprocentowania okresowo – stałego:
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 13,17% dla następujących założeń: całkowita kwota kredytu: 150.000,00 PLN, okres kredytowania: 180 miesięcy; wkład własny: 20% wartości nieruchomości; oprocentowanie okresowo - stałe kredytu w okresie pierwszych 60 miesięcy: 12,03% w skali roku, a następnie oprocentowanie zmienne 7,35% w skali roku – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna WIBOR 3M: 5,85%) i indywidualnie ustalonej marży w wysokości 1,50%. Równa rata miesięczna: 1.803,15 PLN, łączna liczba rat: 180. Całkowity koszt kredytu 139.036,40 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 135.817,40 PLN, prowizja niekredytowana za udzielenie kredytu: 2,00 % kwoty udzielonego kredytu wynosząca: 3 000,00 PLN. Koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC): 19,00 PLN. W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia następujących kosztów: kosztu ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości oraz kosztu wyceny nieruchomości, gdyż nie jest dostawcą tych usług dodatkowych dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 289.036,40 PLN. Oprocentowanie kredytu jest stałe w okresie pierwszych 60 miesięcy, a następnie zmienne. W okresie obowiązywania wg formuły zmiennej oprocentowanie umowy kredytu może ulec zmianie w związku ze zmianą stopy referencyjnej WIBOR 3M, która może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty. Kalkulacja została dokonana na dzień 30.12.2024 r . na reprezentatywnym przykładzie.
Dla oprocentowania zmiennego:
Dokumenty do pobrania:
Informacje ogólne dotyczące umowy o kredyt hipoteczny
Regulamin udzielania kredytów mieszkaniowych
Informacja o przepisach Rozporządzenia BMR i planie awaryjnym
Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
Jeśli masz w naszym Banku kredyt hipoteczny i znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, możesz złożyć wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (w skrócie: FWK). Zgodnie z Ustawą z dnia 9 października 2015 r. (DZ.U. z 2015 r. poz. 1925 z późniejszymi zmianami) o zwrotne wsparcie finansowe z FWK mogą ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają kredyt mieszkaniowy oraz utraciły pracę lub osiągają niskie dochody.
W ramach FWK możesz ubiegać o:
I. Wsparcie w spłacie miesięcznych rat kredytu
II. Pożyczkę na spłatę zadłużenia
Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów udzielania Wsparcia można uzyskać w oddziałach Banku oraz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Co zrobić, aby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
O wsparcie/pożyczkę mogą ubiegać się kredytobiorcy, którzy spełniają jeden z warunków:
W jakich przypadkach nie możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Wsparcie / pożyczka nie może być przyznana, jeżeli:
Przelew wsparcia może zostać wstrzymany w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spełniać warunki, na podstawie których to Wsparcie zostało mu udzielone, np. utraci status bezrobotnego, wzrosną dochody gospodarstwa domowego ponad ustawowy wymóg, sprzeda przedmiot kredytowania lub dokona całkowitej spłaty kredytu.
Czy wsparcie lub pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba zwrócić?
• Zwrot Wsparcia/Pożyczki na spłatę zadłużenia następuje po 2-letnim okresie karencji w 200 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach
• Spłata przez kredytobiorcę bez opóźnień 134 rat, skutkuje umorzeniem pozostałej części rat wsparcia lub pożyczki
Jak wygląda wniosek o udzielenie wsparcia lub pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?